Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Askerlik nedeniyle İşten ayrılmada Kıdem Tazminatı

Askerlik dönem celplerinin yaklaşmasıyla vatani görevleri için askere gitmek isteyen erkeklerin en büyük soru işaretlerinden birisi, askerlik nedeniyle işten ayrılmada kıdem tazminatı alabilir miyim sorusu oluşturmaktadır.

Kıdem tazminatı alma şartları nelerdir?  Konumuzda da bahsedildiği gibi askerlik nedeniyle istifa durumu da kıdem tazminatı alma şartlarından biridir.

İşçi eğer çalıştığı yere askerden sonra da devam etmek isterse kıdem tazminatı almadan askere gidebilir. Askerliğini bitirip tekrar işe başladığında tüm hakları ( çalıştığı süre, izin haklar gibi ) kaldığı yerden devam eder.

İş kanunu askere giden işçiye bu iki haktan birini tanımıştır. Bunlardan hangisinin kullanacağını işveren değil, işçi belirlemektedir. İşveren işçinin kararına uymak zorundadır.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Çalışan kişi askere gideceğini işverene kanıtlamak zorundadır. Bunun için askeriyeden sevk kâğıdı alarak işten askerlik nedeniyle ayrıldığını kanıtlamalıdırlar.

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı alırken istifa da herhangi bir sorun yaşamamak adına, askere gitmeyi düşünen çalışan işverenine makul bir sürede askere gideceğini yazılı olarak bildirmelidir. Aksi halde işveren ile işçi uyuşmazlığa düşülebilmektedir.

Asker giden kişi İşsizlik Maaşı (sigortası) alabilir mi?

Askere giden kişi askerlik nedeniyle kıdem tazminatı aldıysa veya her halükarda askerlik görevini icra ederken işsizlik maaşı alamaz. Fakat askerden döndüğünde yani terhis edildiğinde eğer işsizlik sigortası şartlarını taşıyorsa İŞKUR’a başvurarak işsizlik maaşı alabilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*