Engelliler İçin Sağlanan Destekler

Engelliler İçin Sağlanan Destekler
Engellilere Sağlanan Destekler

Engellilere Sağlanan Destekler

Devlet ve Kredi kuruluşları genellikle bankalar tarafından engelli raporu bulunan vatandaşlarımıza bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Başlıklar halinde engelliler için desteklerin ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Engelliler için İŞKUR Destekleri

Engelliler için destek veren kuruluşların en başında İŞKUR gelmektedir. İŞKUR’un Engelli desteklerine incelersek;

  • Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

İŞKUR dönem dönem engelliye kendi işini kurmaları yönünde miktarları değişen hibeler vermektedir. En son 36 Bin TL olan bu tutar 2018 1.dönem başvuruları ile birlikte 50 bin TL ye çıkarılmıştır.

Bu destekten yaralanmak için bazı şartlar gerekmektedir. İŞKUR, bu desteğe başvuru için %40 engelli raporu ve iş kurulacak alanda mesleği eğitim belgesi veya girişimcilik eğitim sertifikası şartları istemektedir. Ayrıca işkura kayıtlı olmak , 18 yaşını doldurmuş olmak , emekli olmamış olmak gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan engelliler bu projelerini tamamlayabilmek için destekten faydalanabilir.

İşkurun engellilere yönelik desteklediği diğer projeler ise

–           Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

–           Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

–           Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler.

Bu projelere İŞKUR duyurular bölümünden takip ederek başvurular açıldığında başvurabilirsiniz. İŞKUR bu projeleri dönemlik çıkartmakta ve başvuru tarihi olarak bir süre koymaktadır. 2018 / 1. Dönem projelerinin başvuru süresi 27 Aralık 2017 olduğundan önümüzdeki ilk proje 2018 / 02 dönem projesini takip etmelidirler.

Engelliler için Kredi Destekleri

Özel sektörlerdeki büyük kuruluşların topluma karşı bazı misyonları olmaktadır. Bunların da en başında bankalar gelmektedir. Bankalarında engelliler için bazı destekleri bulunmaktadır. Bu desteklerin en başında ise engelliler için kredi paketleridir.

  • Ziraat Bankası Engelleri Kaldıran Paket

Ziraat bankası engelliler için “Engelleri kaldıran Paket” adı altında uygun faizli ve masrafsız kredi imkânları, bireysel emeklilik sistemi kolaylıkları ve sigortalanma konusunda destekler vermektedir.

Ayrıca engelli vatandaşlarımızı çalıştıran işverenlere de bu avantajı sunarak küçük de olsa engelli vatandaşlarımıza istihdam desteği sağlamaktadır.

Diğer devlet bankaları da engelliler konut kredisinde düşük faiz oranıyla destekler sunmaktadırlar.

Devletin Engelliler için İstihdam Destekleri

Sosyal devletin en önemli özelliklerinde biri vatandaşlarının sosyal, kültürel ve ekonomik yönden huzurla yasabilmesi için adaleti sağlamasıdır. Dolayısıyla engelliler için devletin büyük görevleri vardır. İş kanununda engelliler için düzenlemeler vardır.

  • Engelli Personel Çalıştırma Zorunluluğu

Devletin engelliler için desteklerinden en büyüğü işverenler karşı yüklediği sorumluluktur. İş kanuna göre 50 veya daha fazla işçi çalıştıran kuruşlar; özel sektör kuruluşları için %3 oranında, kamu kurum kuruluşları için ise %4 oranında engelli işçi istihdam etmek zorundadır. Yani 100 İşçi çalıştıran kamu kurumunda 4 kişi, özel sektör kurumunda da 3 kişiyi engelli personel olarak çalıştırmak zorundadır. Engelli çalıştırmayan kuruluşlar her ay için 2.627 TL ceza ödemektedirler.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*