Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Kadınlar için Evlilikte Kıdem Tazminatı Hakkı

Kıdem Tazminatı alma şartları nelerdir? Konumuzda kıdem tazminatı alma şartlarından bahsetmiştik.

Konuda da bahsedildiği üzere kıdem tazminatı alma şartlarından birisi de kadınların evlilik nedeniyle iş sözleşmesini feshetmesi durumudur.

Bu konuda kadınların evlilik nedeniyle kıdem tazminatı haklarına daha detaylı yer verilmiştir.

Normalde işten ayrılmalarda kıdem tazminatı verilmemektir. Fakat iş kanunu kadınlar için istisna getirmiştir.

İş kanuna göre çalışan kadın işyerinde bir yıldan uzun süredir çalışıyor ise evlendiği takdirde 1 yıla kadar iş sözleşmesini feshetmesi yani evlilik nedeniyle istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Evlilik Nedeniyle işten ayrılan veya istifa eden kadın kıdem tazminatını almak için öncelikle evlilik nedeniyle ayrılacağını belirten bir dilekçe yazmalıdır.

Evliliğini kanıtlamak için de evlilik cüzdanı fotokopisini bu dilekçeye ek olarak eklemelidir.

Evlilik nedeniyle istifa eden kadın evlendiği yani nikâhının yapıldığı tarihten ileriye dönük 1 yıl boyunca bu haktan yararlanabilecektir. Kıdem tazminatının hesaplaması için dikkate alınacak tarih kadın işçinin ayrıldığı tarih olacaktır. Örneğin bir kadın işçinin 01.04.2018 tarihinde evlendiğini varsayarsak, 01.04.2019 tarihine kadar evlilik nedeniyle istifa ile işten ayrılabilmektedir. Hesaplanacak kıdem tazminatı esas tarih 01.04.2019 tarihi olacaktır.

Evlilik sebebiyle istifa ederek kıdem tazminatı alan kadın işçi eğer isterse başka bir işyerinde işe başlayabilmektedir.

2.Kez Evlenen Kadın Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

İş kanununa göre bu konuda herhangi bir düzenleme yoktur. Kadın daha önce evlilik nedeniyle kıdem tazminatı almış olsa bile daha sonraki yaptığı evliliklerde de kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Bu durumun eski eşi olup olmaması da önem arz etmemektedir. Önemli olan bu durum da bir kötü niyet olmamasıdır. Yani kıdem tazminatını almak için anlaşmalı bir durumun olmaması gerekmektedir.

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alan Kadın İşsizlik Maaşı ve İhbar Alabilir mi?

Evlilik nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatı alan kadın işçiler için işsizlik maaşı ve ihbar tazminatı almaları mümkün değildir.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*