Hamilelikte Doğum İzni

Hamilelikte Doğum İzni

Hamilelikte Doğum İzni

İş Kanununa göre doğum yapan anne, hamilelerin ve evlat edinen anne işçilerin bazı hakları bulunmaktadır. Bu haklardan biri de hamilelikte doğum izni hakkıdır. Buna göre çalışan hamile kadınların doğumdan önce ve sonrasına doğum raporu verilmektedir.

Çalışan Hamile Kadının Hakları

Çalışan Hamile Kadınlara iş kanuna göre başka haklar da getirilmiştir.

  • Çalışan hamile kadınlar günde en fazla 7.5 saatten fazla çalıştırılamazlar.
  • Çalışan hamile kadınlar gece çalıştırılamazlar.
  • Doktor raporları olduğu takdirde çalışan hamile kadınlar hafif işlerde çalıştırılır ve ücretlerinde bir kesinti yapılamaz.

Doğum İzni Kaç Hafta?

Buna göre çalışan hamile kadın işçilerin doğum izni doğumdan önce 8 hafta ( çoğul gebelikte 10 hafta) , doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin hakları bulunmaktadır.

Çalışan hamile kadınlar istelerse doktor onayı ile sağlıkları da elverdiği sürece son üç haftaya kadar çalışabilirler. Doğum izinlerini, doğumdan önce kullanmadığı doğum izin haklarını kaybetmeden 5 haftayı dilerlerse doğum sonrası izinlerine ekleyerek kullanabilirler.

Çalışan hamile kadın eğer erken doğum yaparsa doğum öncesi kullanamadığı izin doğum sonrası iznine eklenir.

Doğum sırasında annenin vefat etmesi durumunda izin hakları babaya geçer.

Bu süreler sağlık durumuna göre doktor raporuyla artabilir.

Kullanılan 16 hafta raporlu olduğu için ücretlerini SGK’dan alabilirler.

Ayrıca bu 16 hafta dışında çalışan hamile kadınlar dilerlerse 6 aya kadar ücretsiz izin alabilmektedirler. Fakat bu izin ücretsiz olmakta ve herhangi bir ücret ödemesi alamamaktadırlar.

İş kanununda ayrıca işverenin çalışan hamile kadınlara gebelik kontrolleri için ücretli izin verme yükümlülüğü vardır. Yani gebe kadın işçi periyodik muayeneleri için ücretsiz izin alabilmektedir.

Doğum Yapan Çalışan Kadının Süt İzni

Yeni doğum yapan çalışan kadınlara iş kanununda en önemli hak süt izni hakkıdır.

Doğum yapan çalışan kadınlara bir yaşına kadar günde bir buçuk saat olmak üzere süt izni hakkı verilmiştir. Bu izni ne zaman ve hangi aralıklarla yapılacağı doğum yapan çalışan kadının kendi inisiyatifindedir. Bu süre çalışma saatinden kesilemez, çalışma süresinden sayılır. Bu hak doğum yapan kadının çocuğu bir yaşına kadar devam eder.

Doğum Yapan Çalışan Kadının Yarım Gün İzin Hakkı

Doğum sonrası izni biten doğum yapan çalışan kadın dilerse haftalık çalışma saatlerinin yarısı kadar çalışmayı aşağıdaki süreler boyunca talep edebilir.

  • İlk doğumda 60 gün
  • İkinci doğum durumunda 120 gün
  • Üçüncü doğum durumunda 180 gün

Bu izin ücretsiz izin sayılmakta olup herhangi bir ücret ödemesine tabi olmaz. Ayrıca çoğul doğum durumlarında bu sürelere otuz gün ilave edilir.

Doğum Yapan Çalışan Kadının Kısmi Çalışma Hakkı

Doğum yapan çalışan kadının eşinin de çalışması durumunda doğum izni, 6 aylık ücretsiz izni veya yarım gün izin hakkı bittikten sonra çocuk ilköğretim çağına gelene kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma izni talep edebilir.

Bu talep için doğum yapan çalışan kadın;

  • Eşinin çalıştığına dair belge
  • Kismi süreli çalışma başlangıç ve bitiş tarihi
  • Kismi süreli çalışma dilekçesi

 

İle birlikte işverene 1 ay önceden bildirmek zorundadır. İşveren bu talep dolayısıyla çalışan kadın işçinin iş sözleşmesini feshedemez.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*