Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

  

hisse-senedi-nedir

hisse-senedi-nedir

Hisse Senedi Nedir?

            Hisse Senedi nedir sorusunu sadeleştirirsek,sermaye şirketlerindeki ortaklık payını resmileştiren kağıt diyebiliriz.Hisse senedi piyasası sayesinde az miktarda bütçeye sahip yatırımcıların herhangi bir şirkete parası kadar ortak olmasını sağlar. Şirkete ortak olduğu için karına da ortak olması anlamına gelmektedir. Belirli aralıklarla şirketlerin kar dağıtım oranlarına göre pay alabilmektedir. Fakat bazı durumlarda piyasadaki talebin azalması ve dalgalanmalar nedeniyle hisse senedi değer kaybedebilmektedir. Bu durumda yatırımcının yatırmış olduğu sermayenin azalmasına neden olabilir.

 Borsa işlemi aracı kurumlar üzerinden yapılır

            Hisse Senedi nedir tanımlamasını yaptık.Şimdi hisse senedi nereden alınır onu cevaplayalım.Borsada hisse senedi alabilmek için ilk olarak aracı kuruluşlarla anlaşma yapmak gerekir. Bu aracı kuruluşlar belirli bir komisyon karşılığında takas işleminin yapılacağı bankaya emirleri gönderir. Bu emirler sizin belirleyeceğiniz bir kaç çeşit hisse senedi olabilir. Bu emirler, anlık piyasa fiyatından alınıp satılacağı gibi belirli bir fiyat belirlenip o fiyatın gerçeklemesi halinde alınıp veya satılabilir. Hisse senedi fiyatının belirlenmesi alıcı ve satıcı durumuna yani arz talep durumuna göre farklı algoritmalar ile belirlenir. Burada önemli olan arz ve talep durumudur. Alıcılar ve satıcıların karşılıklı olarak değerlendirilmesi sonucu fiyat belirlenir. Türkiye’de alıcı ve satıcıların buluştuğu en büyük alan BIST’dir ve işlemler buradan yapılabilmektedir.

 Borsada işlemleri için BIST de aracı kurumunuz tarafından hesabınız oluşturularak bu işlemlere dahil olabilirsiniz. Diğer bir yöntem de sizin adınıza herhangi bir hisseyi alıp satacak bir fon şirketine yatırım yapmaktır.

 Hisse senedi piyasası için dikkat edilmesi gerekenler

            Hisse senedi aracı kuruluşunun resmi bir kurum olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Genelde tüm bankaların aynı zamanda aracı kurumları vardır, hisse senetleri alarak borsaya girmeyi düşünüyorsanız. Bankalarınıza bu talepte bulunarak size aracı kurumlarından hesap açabilirler, böylece siz de borsaya girmiş olursunuz.. Ancak komisyon oranları küçük yatırımcı için biraz fazla olsa da paranız güvende olacaktır.

            Borsada işlem yapıldığı sırada hisse senedini sattıktan sonra nakit para birkaç günlüğüne takas bakiye T1 ve T2 de tutulur. Bu parayla yine hisse senedi alınıp satılabileceği gibi bir kaç gün beklendikten sonra ana hesaba aktarılması gerçekleştirilir.

            BIST hisse senetleri için anlık düzeylerine göre ücret karşılığında verilmektedir. Eğer anlık veriye ihtiyaç duyulmuyorsa 15 dakika sonra hisse senedi fiyatına ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*