Kredi Ön Onayı Ne Demektir?

Kredi Ön Onayı Ne Demektir?

Kredi Ön Onayı Ne Demektir?

Günümüz dünyasında insanların kazançlarının büyük bir bölümü genel tüketim harcamalarına harcandığından ve tasarruf imkânının azalmasından dolayı özellikle ev, araç, evlilik gibi genel tüketim dışında kalan edinimler için kredi çekmek bazen kaçınılmaz olmakta ve kredi veren kuruluşular genellikle de bankaların kapısı çalınmaktadır.

Ülkemizde bankalar özellikle 21.yuzyılda modern bankacılığa uyum sağlayarak insanların nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullanmak isteyen müşterileri için farklı kredi başvuru yöntemlerini geliştirmişlerdir. Özellikle internetin hayatımızın büyük bir bölümüne girmesiyle çoğu bankalar kredi desteği sağlamak dâhil hizmetlerini artık mobil ve internet üzerinden yapabilmektedir.

Genellikle internet ve mobil yolla krediye başvuruda bankaların politikaları gereği belirlemiş olduğu limitler olmaktadır. Bu limitlerin üstünde kalan kredi başvurularında SMS veya internetten başvurulduğunda kredi onaylansa dahi bankalar sizi şubeye davet etmektedir. Bu tarz bir başvuru sonucunda kredinin onaylanmasına kredi ön onayı adı verilmektedir.

Bu yolla yani internetten veya SMS aracılığıyla kredi başvurusunda bankalar, bankacılık havuzlarından kredi notuna ve kredi başvuranlar tarafından beyan edilen gelir durumuna göre değerlendirme yaparak kredi ön onayı vermektedir. Bu durumda kesin kredi başvurusunun tamamlanması ve krediye hak kazanabilmek için bankaların istediği gerekli belgelerin tamamlanarak şubeye müracaat edilmesi gerekiyor.

Kredi başvurularında gerekli olan belgeler kredi türlerine göre değişmekle birlikle temel olarak nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve ikametgâh belgesi bankalar tarafından talep edilmektedir.

 

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*